2025-től mégis lesz Fotóművészeti Múzeum Budapesten

A Városligetben ugyan nem kapott helyet, de végül megvalósulhat a több mint 140 éve várt múzeum. Eredetileg a Liget-projekt tervei között szerepelt a Fotómúzeum Budapest és a Magyar Építészeti Múzeum is, és bár a győztes tervek nyilvánosságra kerültek, a kockaépületek nem nyerték el a miniszterelnök tetszését, így elvetették őket.

Most Csák János kulturális és innovációs miniszter bejelentette, hogy az új intézmény végre méltó helyet kap, és a tervek szerint 2025-ben az egykori Klösz-villában nyitja meg kapuit, amely a Városligettől nem messze található. Klösz György, a magyar fotográfia kiemelkedő alakjának egykori villája és fotográfiai műhelye több mint háromezer négyzetméteres teret biztosít majd a múzeum számára. A kiállítótér mellett szakkönyvtár, múzeumpedagógiai foglalkoztatók és szakmai rendezvények is helyet kapnak az új intézményben – írja az MTI.

A Magyar Fotográfiai Múzeum igazgatója, Baki Péter szerint az intézmény végre megvalósul 143 évvel azután, hogy először kezdeményezték alapítását. „Veress Ferenc, a nemzetközi hírű fotográfus, aki az első szakmai fotós lapot is alapította, 1881-ben nyílt levelet írt egy budapesti fotográfiai múzeum létrehozása érdekében. Évtizedekkel később, 1957-ben a Magyar Nemzeti Galéria elutasította a Magyar Fotóművészek Szövetsége kezdeményezését, amely szerint a fotógyűjteményt be kellett volna vonni a múzeumba, azzal az indokkal, hogy a fotóművészet nem tartozik a képzőművészetek közé” – idézte fel.

A kurátor elmondása szerint most végre helyére kerül a Nemzeti Fotóművészeti Múzeum, amely a Szépművészeti Múzeum tagintézményeként működik majd. A Magyar Fotográfiai Múzeum 700 ezer darabos kollekciója közgyűjtemény lesz. A gyűjtemény elsősorban a Magyarországon alkotott és alkotó fotográfusok műveit és tárgyait őrzi, de jelentős része az itthonról elszármazott fotográfusok alkotásaival is bővül, így például André Kertész, Moholy-Nagy László, Brassai, Martin Munkácsi és Robert Capa fényképeivel.